nicot logo

Dil / Language

President Buhari

Bola Ahmed Adekunle Tinubu (29 Mart 1952) Nijeryalı bir muhasebeci, politikacı ve Nijerya'nın seçilmiş cumhurbaşkanı. Üçüncü Cumhuriyet döneminde 1999'dan 2007'ye kadar Lagos Eyaleti Valisi ve Lagos West Senatörü olarak görev yaptı.

Tinubu, erken yaşamını güneybatı Nijerya'da geçirdi ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı ve burada Chicago Eyalet Üniversitesi'nde Muhasebe okudu. 1980'lerin başında Nijerya'ya döndü ve 1992'de Sosyal Demokrat Parti bayrağı altında Lagos West senatör adayı olarak siyasete girmeden önce Mobil Nijerya'da muhasebeci olarak çalıştı. Diktatör Sani Abacha'nın 1993'te Senato'yu dağıtmasının ardından, Ulusal Demokratik Koalisyon hareketinin bir parçası olarak demokrasinin dönüşü için kampanya yürüten bir aktivist oldu. 1994'te zorla sürgüne gönderilmesine rağmen, Abacha'nın 1998'deki ölümünün Dördüncü Cumhuriyet'e geçişin başlangıcını tetiklemesinden sonra geri döndü.

Geçiş sonrası ilk Lagos Eyaleti valilik seçimlerinde, Demokrasi İttifakı'nın bir üyesi olarak Halkların Demokratik Partisi'nden Dapo Sarumi ve Tüm Halk Partisi'nden Nosirudeen Kekere-Ekun'a karşı geniş bir farkla kazandı. Dört yıl sonra, PDP'den Funsho Williams karşısında düşük bir farkla ikinci dönem için yeniden seçildi. Tinubu'nun iki dönemine, Lagos şehrini modernleştirme girişimleri ve PDP kontrolündeki federal hükûmetle olan düşmanlıkları damgasını vurdu. 2007'de görevden ayrıldıktan sonra, Tüm İlericiler Kongresi'nin oluşumunda önemli bir rol oynadı Uzun ve tartışmalı olan Tinubu'nun kariyeri, yolsuzluk suçlamaları ve kişisel geçmişinin doğruluğuna ilişkin sorularla boğuşmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak: Wikipedia. devamı...